MUZEUM VYSOČINY PELHŘIMOV, p.o.

ÚVODNÍ STRÁNKA

Vítejte na nových webových stránkách Muzea Vysočiny Pelhřimov, p.o..


 AKTUALITY 

PRÁZDNINOVÝ PROGRAM PRO DĚTI

Fabiánova
prázdninová univerzita


15. – 19. července 2019
vždy od 10:00 do 11:00
zámek pánů z Říčan, stálá expozice pro děti od 7 do 12 let

vstup 20 Kč/den, při celotýdenní účasti páteční vstup zdarma

lektorka: Mgr. Zuzana TrnkováMilé děti! Jmenuji se Fabián z Marcipánu a bydlím v pelhřimovském zámku. Společnost mi dělají prastaré a drahocenné předměty, které v sobě uchovávají kus pelhřimovské minulosti.

Chtěly byste poznat jejich zajímavé a dobrodružné příběhy a dopodrobna prozkoumat vše, co s nimi souvisí? Zapište se na Fabiánovu prázdninovou univerzitu, nebo na některé téma podle vašeho výběru!

Každý den se budeme věnovat některému z těch nejvzácnějších předmětů, které se na zámku nacházejí, podle následujícího rozvrhu hodin:

Pondělí 15. července Pelhřimovský graduál
Úterý 16. července Madona z Červené Řečice
Středa 17. července Freskový sál zámku pánů z Říčan
Čtvrtek 18. července Minérský plán Pelhřimova
Pátek 19. července Fabiánův marcipánový dort


Protože počet studentů Fabiánovy prázdninové univerzity je omezen na 15 osob, doporučuji vám přihlásit se předem!

Těším se na vás, váš Fabián z Marcipánu.

kontaktní osoba: Mgr. Zuzana Trnková, z.trnkova@muzeumpe.cz


WORKSHOP

VYTVOŘTE SI SVOU VLASTNÍ MOZAIKU!

11. srpna 2019 od 11:00 do 15:00
zámek pánů z Říčan, výstavní síň


poplatek: 600 Kč (zahrnuje lektorské vedení, veškerý materiál a zapůjčení pomůcek, prohlídku výstavy Současná česká mozaika)

Počet účastníků je omezen, na workshop je nutné se objednat e-mailem na h.vondru@muzeumpe.cz .

lektoři: MgA. Magdalena Kracík Štorkánová, PhD., Manfred Höhn


Mozaikovým světem vás v rámci workshopu pro veřejnost provede přední česká mozaikářka MgA. Magdalena Kracík Štorkánová, PhD., absolventka pražské AVU a několika stáží na prestižních školách mozaiky v Itálii, USA a Rakousku, a pan Manfred Höhn z Mnichova, čestný člen AIMC, Mezinárodní organizace současných mozaikářů.

Oba umělci vám zprostředkují nejen vhled do současnosti i historie mozaikářství, ale především mimořádný zážitek z vytvoření vlastní mozaiky. Mozaikování je určeno pro začátečníky i pokročilé, téma i postupy se přizpůsobí vašim požadavkům. Tvořit budete moci podle vlastního návrhu, případně po konzultaci s lektorem nebo s pomocí nabídnutých vzorů. Připravíte si materiál - bude na vás, zda zvolíte kámen (oblázky, tessery, polodrahokamy, štípané barevné mramory), keramiku, sklosmalt a jeho obdoby (piastrine, sabbiati, millefiori, smalti filati), zlaté tessery, sintrované skleněné kostičky či prefabrikované skleněné materiály. Sami si pak vyberete také vám blízkou techniku, pomocí níž vytvoříte vaši vlastní mozaiku. Držíme vám při tvoření palce, ať vám vaše umělecké dílo přinese hodně radosti a potěšení!

kontaktní osoba: Mgr. Hana Zrno Vondrů, 565 323 184, h.vondru@muzeumpe.cz


KONFERENCE

Mozaika - svoboda & řád

pořádá: Art & craft mozaika z. s. a Muzeum Vysočiny Pelhřimov, p. o.


datum konání: 12. srpna 2019 místo konání: Muzeum Vysočiny Pelhřimov, p. o., zámek pánů z Říčan, Masarykovo náměstí 12, Pelhřimov
Konference Mozaika - svoboda & řád uzavře výstavu Současná česká mozaika, která je v České republice naposledy k vidění v Muzeu Vysočiny Pelhřimov. Konference si klade za cíl poskytnout prostor ke sdílení pohledů na mozaiku jako umělecké dílo a historický dokument. Je určena pro odbornou veřejnost, studenty, tvůrce mozaiky i zainteresované laiky.

Na konferenci zazní tyto příspěvky:

• Zdeněk Geist - Foerster. Hoffmann. Mozaika
• Josef Klazar – Vznik české mozaiky — přátelství Pantaleona Majora a Viktora Foerstera
• Martin Hemelík – Martin Sladký (1920-2015). Výtvarník nejen v mozaice tvořící
• Klára Hedvika Mühlová – Perceptuální analogie mozaiky v hudbě a výtvarném umění - příspěvek k možnostem studia konstituce vjemu formy v reálném čase

• Julia Głombiowska – The greatests mosaics around the world; Mosaic in my Eyes
• Manfred Höhn – Entwicklung des modernene Mosaiks
• Klaus-Peter und Anna Dyroff – Restaurierung von Mosaiken
• Magdalena Kracík Štorkánová – Restaurování mozaik v ČR ve 21. století

• Ivan Jerie – Skleněná historie mozaiky u nás a ve světě
• Marika Bumbálková – Mozaika v praxi
• Jan Jenq – Mozaika ve veřejném prostoru
• Dana Teturová – Tvorba mozaiky a osobní rozvoj

(změna vyhrazena)

Podrobný program bude zveřejněn v druhé polovině července na www.muzeumpe.cz.

Konferenční poplatek 200 Kč (zahrnuje - vstup na výstavu Současná česká mozaika, program konference, tištěné materiály, občerstvení).

Pokud máte zájem se konference zúčastnit jako posluchač, přihlaste se, prosím, prostřednictvím emailu na h.vondru@muzeumpe.cz nejpozději do 4. 8. 2019.

kontaktní osoba: Mgr. Hana Zrno Vondrů, 565 323 184, h.vondru@muzeumpe.cz


Letní přeshraniční muzejní tábor

Muzeum Vysočiny Pelhřimov ve spolupráci s partnerským dolnorakouským muzeem Nostalgiewelt Eggenburg připravilo letní přeshraniční muzejní tábor, který se uskuteční v termínu 22. – 26. července 2019 v příhraničních oblastech Dolního Rakouska. Muzejní tábor Dolní Rakousko 2019 je určen pro jednoho doprovázejícího rodiče a nejvýše 3 děti do věku 15 let s trvalým pobytem na Vysočině. V průběhu tábora účastníci navštíví řadu muzeí a památek a seznámí se s životem a historií sousední země.

V plánovaném programu jsou muzea ve Waidhofenu an der Thaya, Hornu, zřícenina hradu Kolmitz v blízkosti Raabsu an der Thaya. A neopomineme ani partnerské muzeum Nostalgiewelt v Eggenburgu, kde krom jeho stále expozice navštívíme i společnou výstavu Historické kočárky a kolíbky ze sbírek Muzea Vysočiny Pelhřimov, která byla otevřena v květnu 2019 a potrvá v Eggenburgu do konce letošních prázdnin.

Tábor je koncipován jako putovní, v průběhu tábora se jeho účastníci budou pohybovat pěšky nebo využívat veřejnou linkovou dopravu. Základnu pro náš tábor jsme získali v mládežnické ubytovně v Raabsu an der Thaya, odkud budeme podnikat společné výlety po muzeích a památkách v blízkém okolí.

Registrace účastníků probíhá do 30. 6. 2019. Účastnický poplatek činí 250 Kč na osobu.

Přihláška, která obsahuje i další organizační informace, je ke stažení ZDE.
Kontaktní osoba: Vladimír Šprincl, v.sprincl@muzeumtr.cz

Více o příhraničním projektu se dozvíte ZDE.


 VÝSTAVY 

VÝSTAVA

SOUČASNÁ ČESKÁ MOZAIKA


18. května – 11. srpna 2019

zahájení 17. května na MUZEJNÍ NOC

komentovaná prohlídka 25. června

výstavní síň zámku pánů z Říčan


autorka: MgA. Magdalena Kracík Štorkánová, Ph.D.

kurátorky:
Mgr. Zuzana Trnková, Mgr. Hana Zrno Vondrů

První výstava české současné mozaiky vznikla, aby ukázala krásu, barevnost, světelnost a možnosti mozaiky, významné součásti vizuální kultury a životního prostředí, které obýváme. Umožňuje divákům získat náhled na mozaiku oproštěný od komunistické ideologie, vyslyšet její řeč, která má mnoho hlasů a může být prezentována a vnímána všemi smysly.

Jedním z cílů výstavy je kriticky nazírat a zpracovávat fenomén současné české mozaiky krystalizující od 80. let 20. století, tedy v problematické éře socialistického zřízení. V té době vznikala mozaika na půdě legislativně opatřené, díky podílovým investicím do umění, o to složitěji se v současnosti k tomuto odkazu a dědictví hledá cesta.

Po roce 1989 zanikl dotační systém pro podporu veřejného výtvarného umění a s ním také monumentální státní zakázky. Ukončení činnosti Ústředí uměleckých řemesel, které povinně sdružovalo mimo jiné i tvůrce mozaiky, znamenalo i konec systematické podpory tvorby a restaurování mozaik.

V roce 2012 vznikla na základě setkání lidí, kterým osud mozaik nebyl lhostejný, platforma Art a Craft MOZAIKA, která usiluje o docenění muzívního umění a porozumění specifické technice. Předsedkyně spolku Magdalena Kracík Štorkánová je autorkou této výstavy.

Prezentovaná díla tří desítek umělců zahrnují objekty volného umění, předměty z oboru užitého umění s mozaikovým pláštěm, a také reprodukce uměleckých děl ve veřejném prostoru. Výstava má nést naději, že se do budoucna najde chuť, vůle a snad i systémové nástroje k zachování a vzniku nových děl této specifické součásti národní kultury.

Výstavu ukončí odborná konference zaměřená na mozaikářskou problematiku, která se uskuteční v Muzeu Vysočiny Pelhřimov v pondělí 12. srpna 2019.

kontaktní osoby: Mgr. Zuzana Trnková – z.trnkova@muzeumpe.cz, Mgr. Hana Zrno Vondrů – h.vondru@muzeumpe.cz


VÝSTAVA v Rakousku
ve městě Eggenburg


Historické kočárky a kolébky
1880-1980


V pátek 17. 5. v 18.00 byla v rakouském městě Eggenburg zahájena výstava Historické kočárky a kolébky 1880-1980, která je tvořena exponáty ze sbírky Muzea Vysočiny Pelhřimov, p. o. Finanční zajištění výstavy a spolupráce s partnerskou organizací Nostalgiewelt Eggenburg je realizováno z evropského programu Interreg. Výstavu za českou stranu zahájila náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina Jana Fischerová a za Muzeum Vysočiny Pelhřimov kurátorka výstavy Gabriela Krejčová Zavadilová. Rakouskou stranu zastupovala vedoucí partnerské organizace Gertraud Kofler a starosta města Eggenburg Georg Gilli. Vzácným hostem vernisáže byl Wolfgang Brandstetter, bývalý ministr spravedlnosti a člen Ústavního soudního dvoru Rakouské republiky. Všichni zúčastnění vyjádřili radost nad navázáním přeshraniční spolupráce a potvrdili důležitost těchto vztahů jako vzájemné obohacení.

O výstavě:
V roce 2015 Muzeum Vysočiny Pelhřimov, p. o. zakoupilo sbírku historických kočárků a kolébek z let 1880-1980. Část této sbírky je trvale vystavena v interiérech hradu Kámen, ale od 17. 5. 2019 do konce prázdnin bude zapůjčena v Nostalgiewelt v rakouském městě Eggenburg. Pelhřimovské muzeum a Nostalgiewelt v rámci evropského programu Interreg navázalo spolupráci, která spočívá ve společné přípravě výstavy z této sbírky, její zapůjčení do zahraničí a zpřístupnění v partnerské organizaci. K výstavě bude vydán také odborný katalog v českém a německém jazyce. Program Interreg podporuje přeshraniční spolupráci sousedních regionů situovaných v odlišných státech Evropské unie. Podporované oblasti spolupráce jsou různé. Pokud se během Vašich výletů či dovolené dostanete do blízkosti města Eggenburg, navštivte naši společnou výstavu a vychutnejte si návrat do dětství!
Kurátor: Mgr. Gabriela Krejčová Zavadilová, g.krejcova@muzeumpe.cz

Více o přeshraničním projektu se dozvíte ZDE.

 VÝZVA 

Art & craft mozaika z. s.
& Muzeum Vysočiny Pelhřimov, p. o.
pořádá interdisciplinární konferenci na téma

Mozaika - svoboda & řád


datum konání:
12. srpna 2019


místo konání:
Muzeum Vysočiny Pelhřimov, p. o. zámek pánů z Říčan, Masarykovo náměstí 12, Pelhřimov


Konference Mozaika - svoboda & řád uzavře výstavu Současná česká mozaika, která bude v České republice naposledy k vidění v Muzeu Vysočiny Pelhřimov. Konference si klade za cíl poskytnout prostor ke sdílení pohledů na mozaiku jako umělecké dílo a historický dokument.

Je určena pro odbornou veřejnost, studenty, tvůrce mozaiky i zainteresované laiky.

Na konferenci vítáme příspěvky zaměřené především na tato témata:
• Dějiny mozaiky v českých zemích
• Mozaika jako kulturní a sociální fenomén
• Estetické aspekty mozaiky
• Mozaika z pohledu tvůrců

deadline pro zaslání přihlášky: 15. června 2019
rozhodnutí o přijetí příspěvku: 30. června 2019
zveřejnění programu konference: 15. července 2019
Přihlášky zasílejte na h.vondru@muzeumpe.cz.

Parametry příspěvku: český, anglický jazyk; 20 min; možnost využít techniku (PC, dataprojektor, video, zvuk).

Konferenční poplatek přednášející nehradí. Zajištěn bude vstup na výstavu Současná česká mozaika, program konference, tištěné materiály, občerstvení. Ostatní výlohy spojené s konferencí hradí přednášející sám či jeho vysílající organizace.

Organizační tým: Hana Zrno Vondrů & Zuzana Trnková Muzeum Vysočiny Pelhřimov, p. o. tel. 565 323 184, www.muzeumpe.cz

Přihláška ke stažení ZDE /doc 34 kB/


PROHLÍDKA PRO DĚTI

S Mandelinou do šatlavy

S Fabiánem do zámku


NA OBJEDNÁVKU

Zámek pánů z Říčan
expozice vězeňství


Naše ubohá Mandelina je žena jednoho z vězňů. Je velmi nešťastná, jelikož neví, proč je její muž uvězněn. Vydá se na vlastní pěst do šatlavy, aby se dozvěděla podrobnosti o jeho zatčení a také o tom, jak se mu ve vězení daří. Pomozte Mandelině vypátrat, co se stalo! Hlavně žádný strach a hlavu vzhůru. Dohromady se nám to určitě podaří!

Fabián z Marcipánu je opravdu z marcipánu, přitom je mu už téměř 150 let. Jak je to možné? Expozice v zámku skrývá mnohé zajímavosti a tajemství, které s Fabiánem můžete odhalit.

vstup: 20 Kč
časová dotace: 45 minut
lektorky: Mgr. Zuzana Trnková, Mgr. Hana Zrno Vondrů

Prohlídku je také možné si objednat pro skupinu od 6 dětí na telefonu 565 323 184 nebo prostřednictvím emailu muzeum.pelhrimov@muzeumpe.cz.

Projekt podpořilo Ministerstvo kultury ČR.


WEBOVÁ INTERAKTIVITA ZDE

INTERAKTIVNÍ ON-LINE MAPA
Příběhy Pelhřimova.


Do mapy lze vstoupit ZDE
Komentáře či dotazy uvítáme na muzeum.pelhrimov@muzeumpe.cz
Více informací ZDE.
 VÝZVA 

Vážení přátelé historie a vlastivědy Pelhřimovska,

dovolujeme si Vás informovat o obnovení vydávání Vlastivědného sborníku Pelhřimovska, který bude nadále vycházet ve spolupráci Moravského zemského archivu Brno – Státního okresního archivu Pelhřimov a Muzea Vysočiny Pelhřimov, příspěvkové organizace.

VÍCE INFORMACÍ ZDE

 NOVÁ PUBLIKACE 

Pelhřimovsko v lidové písni

Pelhřimovsko v lidové písni představuje svým obsahem i rozsahem unikátní zpěvník lidových písní z našeho regionu. Jeho autorem je doc. Lubomír Tyllner, přední odborník na problematiku (jiho)české lidové hudby. Poslední, mnohem skromnější výbor byl vydán v 80. letech, aktuální zpěvník obsahuje i řadu dosud nepublikovaných písní. Všechny písně doplňují notové záznamy a odkazy na zdroje, které je zachytily. Publikaci zdobí fotografií míst, kde byly jednotlivé písničky zaznamenány. Knížka vyšla péčí Muzea Vysočiny Pelhřimov, p. o.

Knihu si můžete zakoupit v pokladně Muzea Vysočiny Pelhřimov (Masarykovo nám. 12, Pelhřimov), případně objednat na telefonním čísle 565 323 184 nebo
e-mailem na adrese: d.kurkova@muzeumpe.cz

Prodejní cena: 149,- Kč + poštovné


Aktuální číslo Vlastivědného sborníku Pelhřimovska 24/2018 právě vyšlo!

Sborník vydávaný ve spolupráci Muzea Vysočiny Pelhřimov a Státního okresního archivu Pelhřimov obsahuje příspěvky, které zazněly na konferenci Mnohotvárnost. Pelhřimovské baroko 2017, ale i další články o historii a osobnostech regionu Pelhřimovska.

Publikaci si můžete objednat na telefonním čísle 565 323 184
nebo na e-mailu d.kurkova@muzeumpe.cz

Prodejní cena: 133,- Kč + poštovné
Umění KÝČE

Tato internetová publikace přináší čtenáři souhrnný pohled na projekt Umění KÝČE, který proběhl v roce 2016. První část navazuje přímo na stejnojmennou výstavu, v druhé části naleznete odborné příspěvky z pestré škály humanitních oborů, které zazněly na kolokviu Dětství, dětinskost a kýč. Ke vzniku této publikace finančně přispěl Státní fond kultury ČR.
Publikace je volně ke stažení ZDE.


 VIZE MVP 


 PROJEKTY 

Muzejní přeshraniční partnerství Pelhřimov - Eggenburg (KPF-02-101)
Multimediální průvodce naším muzeem na bázi chytrých telefonů SmartPhone.
Tisíce exponátů on-line z 50 muzeí, galerií a výstavních síní Vysočiny!


NOVÝ PROJEKT

EVROPSKÁ DOBROVOLNÁ STLUŽBA European Voluntary Service - EVS


Museum in volunteer's viewfinder

Muzeum v hledáčku dobrovolníka


 NOVÁ SPOLEČNÁ VSTUPENKA 

Společná vstupenka umožňuje 12 vstupů do 4 muzeí, jejich 4 poboček a do 3 galerií na Vysočině za zvýhodněné vstupné.